Wyjeżdżając do pracy, na studia lub w celach turystycznych poza granice Polski jedną z najważniejszych rzeczy, o którą większość z nas się troszczy i szuka jak największej ilości informacji – jest opieka zdrowotna w miejscu docelowym. A jak wyglądają greckie standardy? Na co trzeba być przygotowanym i z czym należy się liczyć? Ogólnie poziom jest wysoki, chociaż istnieją pewne dysproporcje między kontynentem a wieloma mniejszymi wyspami kraju, a także niższe wydatki na opiekę zdrowotną od czasu kryzysu finansowego, który dotknął to państwo.
Opieka zdrowotna w Grecji: informacje ogólne
W Grecji działa krajowy system opieki zdrowotnej (ESY), którego celem jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom bezpłatnego i równego dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych.
System składa się z mieszanki publicznych i prywatnych dostawców usług zdrowotnych, którzy są zasadniczo podzieleni na podstawowe, drugorzędne i trzeciorzędne poziomy świadczenia usług.
Opieka zdrowotna w Grecji: publiczna opieka zdrowotna
Zasadniczo emigranci i ich rodziny mają dostęp do bezpłatnej lub niedrogiej publicznej opieki zdrowotnej, jeśli wnoszą wkład do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (IKA).
Czym jest IKA? To publiczne towarzystwo ubezpieczeniowe, które nadzoruje zabezpieczenia społeczne Grecji.
Emigrant zaczynający pracę musi złożyć wniosek o krajowe ubezpieczenie zdrowotne, którym zarządza IKA. Otrzymuje się kartę ubezpieczenia społecznego zwaną AMKA.
Opieka medyczna przez lekarzy zatwierdzonych przez IKA jest zasadniczo bezpłatna, chociaż pacjenci są zobowiązani do uiszczenia opłaty za przepisane leki.
Inne świadczenia obejmują bezpłatne:
-
usługi laboratoryjne,
-
opiekę macierzyńską,
-
urządzenia medyczne,
-
transport w nagłych wypadkach.
Inni obywatele Unii Europejskiej mogą również korzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, pod warunkiem że posiadają kartę EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z ochrony zdrowia publicznego przez ograniczony okres czasu.
Emeryci z krajów UE, którzy pobierają emeryturę z kraju ojczystego i zamierzają osiedlić się w Grecji, mają również prawo do państwowych świadczeń zdrowotnych.
Podstawowa opieka zdrowotna świadczona jest przez wiejskie ośrodki zdrowia i przychodnie, a także ambulatoryjne szpitale publiczne.
Inna publiczna podstawowa opieka zdrowotna jest świadczona za pośrednictwem ośrodków zdrowia prowadzonych przez fundusze ubezpieczeń społecznych, władze lokalne i gminy.
W zależności od rodzaju oferowanych usług szpitale greckie są klasyfikowane jako ogólne lub specjalistyczne. Do tych pierwszych należą oddziały wielospecjalistyczne z większości dziedzin medycyny. Z kolei te drugie to centra wyspecjalizowane w jednej dziedzinie.
Opieka zdrowotna w Grecji: Prywatna opieka zdrowotna
Usługi opieki zdrowotnej są również szeroko świadczone przez sektor prywatny. Obejmuje to lekarzy prowadzących prywatną praktykę, którzy są objęci umową z co najmniej jednym funduszem ubezpieczeniowym, innych niezależnych lekarzy prowadzących prywatną praktykę, a także lekarzy pracujących w ośrodkach diagnostycznych, laboratoriach i prywatnych oddziałach ambulatoryjnych.
Lekarze i pielęgniarki w prywatnych szpitalach częściej rozmawiają po angielsku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że usługi są tu wyceniane drogo. W związku z tym przed przyjazdem do Grecji warto wykupić kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne.
Wielu Greków wykupuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie wszelkich kosztów leczenia nieobjętych programem publicznej opieki zdrowotnej.
Opieka zdrowotna w Grecji: leki i apteki
Polacy przyzwyczajeni do wszechobecności aptek w Grecji nie będą mieli kłopotu ze znalezieniem jednej z nich, zwłaszcza w głównych miastach.
Jak je rozpoznać? Zazwyczaj są one oznaczone zielonym krzyżem na białym tle. Standardowo są bardzo dobrze zaopatrzone, a lokalni farmaceuci posiadają wiedzę, co więcej wielu z nich mówi po angielsku. Większość leków jest łatwo dostępna.
Normalne godziny otwarte to: 8 rano – 13 po południu i od 17 do 20:30.
Dodać należy jeszcze jedną rzecz. Jeśli apteka jest zamknięta na jej drzwiach na pewno znajdziesz informacje o tym, gdzie znajduje się najbliższa otwarta.
Opieka zdrowotna w Grecji: służby ratunkowe
Publiczne usługi pogotowia ratunkowego, znane jako EKAV, są szeroko dostępne w większych miastach, czasy reakcji są ogólnie dobre. Dostęp do nich może być ograniczony na niektórych wyspach i na obszarach wiejskich.
W tym przypadku prywatne karetki pogotowia, helikoptery EKAV i taksówki mogą być uzasadnioną alternatywą dla sytuacji awaryjnych na bardziej odległych obszarach.
Co zrobić w sytuacji awaryjnej?
Emigranci mogą zadzwonić pod numer 166 w nagłych przypadkach. Liczyć trzeba się jednak z tym, że operatorzy mogą nie być w stanie mówić po angielsku. Zaleca się więc dzwonić pod ogólny europejski numer alarmowy 112 dla angielskiego operatora.