Wyjeżdżasz do Rosji w celach turystycznych, zawodowych lub planujesz spędzić tam semestr na jednej z tamtejszych uczelni? W każdej z tych sytuacji warto i trzeba mieć świadomość tego, jak funkcjonuje lokalna opieka medyczna, co cię czeka w razie nagłego wypadku, na co musisz być przygotowanym. Nie zapominajmy, że od 2014 roku, kiedy kraj dotknął kryzys finansowy znaczne cięcia w wydatkach na zdrowie spowodowały spadek jakości usług państwowego systemu opieki zdrowotnej. Około 40% podstawowych placówek medycznych ma mniej personelu niż powinien, a inne są zamknięte. Wydłużyły się okresy oczekiwania na leczenie, a pacjenci zostali zmuszeni do zapłaty za więcej usług, które wcześniej były bezpłatne.
Opieka medyczna w Rosji: ogólny zarys
W całej skomplikowanej historii federacji jakość opieki zdrowotnej w Rosji była bardzo zróżnicowana. W dniu dzisiejszym indywidualne doświadczenia rosyjskiej opieki zdrowotnej zależą głównie od lokalizacji w kraju.
Emigranci w Rosji prawdopodobnie znajdą się w jednym z głównych miast, w których sprzęt medyczny, personel i perspektywy leczenia są lepsze niż w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet w dużych metropoliach obiekty publiczne nadal nie spełniają standardów zachodnich, dlatego międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne jest wysoce zalecane dla emigrantów przeprowadzających się do Rosji.
Publiczna opieka medyczna w Rosji
To z budżetów regionalnych finansowane są w większości koszty opieki zdrowotnej więc standardy i statystyki opieki medycznej różnią się w sposób znaczący w różnych regionach Rosji. Poza tym to, co rzuca się w oczy, to niedobór personelu, przestarzały sprzęt i długi czas oczekiwania. Trzeba też zaznaczyć, że w większości przypadków szpitale publiczne nie będą raczej spełniały standardów obcokrajowców. Do tego trzeba liczyć się z tym, że porozumieć się tu można w większości przypadków jedynie po rosyjsku – przyda się więc biegłość w tym języku lub należy zabrać ze sobą tłumacza.
Prywatna opieka medyczna w Rosji
Najlepiej prezentuje się sytuacja w Moskwie i Petersburgu, gdzie znajdują się międzynarodowe szpitale – tutaj jakość usług jest dobra i zbliżona do światowych standardów. Lekarze pracujący w takich placówkach są często wykształceni na Zachodzie i znają angielski. Koszty są jednak wysokie. Zaleca się więc posiadanie dobrego międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Istnieją również międzynarodowe szpitale prywatne, ale jakość usług jest mniej przewidywalna. Zaleca się więc przed wyborem któregoś z nich dopytanie miejscowych o najlepszy wybór.
Opieka medyczna w Rosji: ubezpieczenie zdrowotne
Obywatele rosyjscy i stali rezydenci mogą uzyskać dostęp do publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emigranci, którzy są zatrudnieni w Rosji wpłacają składki za pośrednictwem wynagrodzenia, które pokrywa ich pracodawca.
W nagłych przypadkach medycznych i skomplikowanych zabiegach chirurgicznych zaleca się ewakuację do sąsiedniego kraju z bardziej wyspecjalizowanym personelem i sprzętem. Emigranci powinni upewnić się, że są objęci ubezpieczeniem na taką możliwość.
Opieka medyczna w Rosji: apteki
Apteki można łatwo znaleźć w głównych rosyjskich centrach miejskich, a niektóre pozostają otwarte 24 godziny na dobę. Są one oznaczone zielonymi krzyżami przed wejściem.
Na dalekiej prowincji niestety trzeba liczyć się z tym, że ich nie znajdziemy. Czasami są zlokalizowane w lokalnym ośrodku zdrowia.
Opieka medyczna w Rosji: służby ratunkowe
W nagłych wypadkach emigranci mogą wybrać rosyjski numer alarmowy 103 lub ogólny europejski numer alarmowy 112.
Należy jednak pamiętać, że operatorzy obsługujący te linie mogą nie być w stanie mówić po angielsku. W takiej sytuacji trzeba mieć numer ubezpieczyciela i najbliższego szpitala i kontaktować się z nimi bezpośrednio.
Ważne: pierwsza pomoc w nagłych wypadkach na miejscu i transport jest zapewniany bezpłatnie w całej Rosji bez względu na obywatelstwo. Jeśli jednak chodzi o leczenie w szpitalu potrzebne będzie nam do tego dowód osobisty i ubezpieczenie.