Planując wyjazd na urlop w pojedynkę, z ukochaną osobą lub rodziną; pobyt studencki czy przeprowadzkę związaną ze sprawami zawodowymi – w każdej z tych sytuacji warto i należy, jak najwięcej dowiedzieć się na temat opieki zdrowotnej. Oczywiście nikt sobie, ani nikomu nie życzy przeżycia jakiejś dramatycznej czy groźnej sytuacji, ale lepiej chuchać na zimne. Specjalnie z myślą o twoim pobycie poza granicami Polski przygotowaliśmy krótki przewodnik po opiece medycznej w Hiszpanii. Znajdziesz tu w podstawowe informacje ogólne o systemie zdrowotnym opracowane tak, abyś w kilka minut mógł to wszystko przejrzeć i mieć dość szeroki ogląd na sytuację.
Opieka medyczna w Hiszpanii: jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie
Wyjeżdżając na wakacje, weekend, w celach edukacyjnych czy zawodowych poza granice ojczyzny większość z nas martwi się o to, czy w razie awaryjnej sytuacji otrzyma niezbędną pomoc medyczną na dobrym poziomie. Udając się do Hiszpanii możemy być spokojni. Dlaczego? Mieszkańcy tego kraju bowiem mogą się cieszyć nie tylko ze słońca, pełnych uroku miejsc, ale i właśnie z jednego z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.
Health Care Index 2019 magazy CEOWORLD uplasował Hiszpanię na 7. miejscu wśród 89 krajów z całego świata pod kątem pięciu różnych zmiennych zdrowotnych.
*Zestawienie Index 2019 jest statystyczną analizą ogólnej jakości systemu opieki zdrowotnej, w tym infrastruktury, kompetencje pracowników służby zdrowia, kosztów, dostępność wysokiej jakości leków. Bierze również pod uwagę inne czynniki, w tym środowisko, dostęp do czystej wody, warunki sanitarne, gotowość rządu do nakładania kar za zagrożenia, tj. używanie tytoniu i otyłość.
Opieka medyczna w Hiszpanii: informacje ogólne
Zacznijmy od tego, że Hiszpanie są naprawdę dumni ze swojego rozległego i dostępnego systemu opieki zdrowotnej. Wyżej już zdążyliśmy napisać o tym, że w najnowszym rankingu Health Care Index 2019 kraj ten zajął wysokie 7. miejsce wśród 89 krajów z całego świata.
Opieka medyczna w Hiszpanii obejmuje centra podstawowej opieki zdrowotnej, znane tu jako „centros de salud”, a także szpitale publiczne i prywatne. Będąc już na miejscu na pewno rzucą ci się w oczy zielone krzyże – to apteki. Znajdziesz je bez problemu w każdym mieście. Są zaopatrzone w różne leki i produkty.
Jest tu ok. 800 szpitali i 2700 centrów medycznych. Nawet gdzieś daleko na prowincji znajdziecie lekarza, który regularnie odwiedza ośrodek zdrowia czy pielęgniarkę, tutaj znana jako enfermera.
Wyjeżdżając do Hiszpanii z dziećmi pamiętajcie, że te do 14. roku życia przyjmowane sa w oddzielnie, a w przypadku leczenia kierowane są do specjalnych ośrodków zdrowia dzieci, w których pracują pediatrzy.
Po przybyciu do szpitala natychmiast zostajesz zauważony przez personel segregujący, a następnie potraktowany tak szybko, jak to konieczne.
Opieka medyczna w Hiszpanii: dla kogo jest bezpłatna?
Opieka medyczna w Hiszpanii jest bezpłatna dla wszystkich osób mieszkających i pracujących w tym kraju.
Jako emigrant jesteś uprawniony do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jeśli spełniasz jeden z poniższych warunków:
-
mieszkasz w Hiszpanii i pracujesz na własny rachunek lub jesteś samozatrudniony i płacisz składki na ubezpieczenie społeczne,
-
mieszkasz w Hiszpanii i pobierasz określone świadczenia państwowe,
-
mieszkasz w Hiszpanii i niedawno rozwiodłeś się z partnerem zarejestrowanym w systemie zabezpieczenia społecznego,
-
jesteś rezydentem dziecka mieszkającym w Hiszpanii,
-
jesteś kobietą w ciąży, która mieszka w Hiszpanii,
-
masz mniej niż 26 lat i studiujesz w Hiszpanii,
-
jesteś emerytem lub rencistą,
-
przebywasz czasowo w Hiszpanii i posiadasz kartę EKUZ.
Jeśli nie kwalifikujesz się do państwowej opieki zdrowotnej, polecamy wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Opieka medyczna w Hiszpanii – jedziesz na urlop, zabierz kartę EKUZ
EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza twoje prawo do korzystania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA, w tym na terenie Hiszpanii.
Jeśli jeszcze jej nie masz lub potrzebujesz wyrobić nową – pobierzesz wniosek ze strony NFZ – zobaczysz tam wzór wniosku oraz dowiesz się na temat możliwości jej otrzymania.
Opieka medyczna w Hiszpanii – czy personel posługuje się angielskim?
Lekarze, pielęgniarki i personel pracują w języku hiszpańskim, a tłumacze nie są zapewniani w szpitalach ani ośrodkach medycznych. Może to być problematyczne jeśli nie potrafisz posługiwać się tym językiem przynajmniej w stopniu komunikatywnym.
Opieka medyczna w Hiszpanii – ważne numery
-
112 – służby ratownicze bez względu na to, gdzie jesteś w Hiszpanii
-
+34 629 823 493 – HM Hospitales Emergency Contact (24/7, cały rok)
-
091 – hiszpańska policja narodowa
-
089 – całodobowe apteki