Chorwacja ma uniwersalny system opieki zdrowotnej, którego korzenie sięgają węgiersko-chorwackiej ustawy parlamentarnej z 1891 roku stanowiącą formę obowiązkowego ubezpieczenia wszystkich pracowników przemysłowych i rzemieślników. Populacja objęta jest podstawowym planem ubezpieczenia zdrowotnego przewidzianym w ustawie i ubezpieczeniem fakultatywnym, zarządzanym przez Chorwacki Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych.
Opieka medyczna w Chorwacji: ubezpieczenie zdrowotne
Ubiegając się o pobyt w Chorwacji emigranci są zobowiązani do zarejestrowania się w państwowym systemie opieki zdrowotnej i opłacania go, co z kolei uprawnia do opieki lekarskiej (wizyty lekarskie są prawie zawsze bezpłatne w miejscu, z wyjątkiem niewielkich płatności dla niektórych specjalistów lub określonych procedur).
Osoby pozostające na utrzymaniu pracowników uzyskują ochronę zdrowia poprzez składki opłacane przez pracujących członków ich rodzin.
Samozatrudnieni w Chorwacji są również zobowiązani do opłacania składek na opiekę zdrowotną.
Można tu także skorzystać z usług lekarzy świadczących prywatne usługi – koszty pokryć najprościej przez prywatne ubezpieczenie lub płacąc bezpośrednio z własnej kieszeni.
Obywatele chorwaccy mają możliwość skorzystania z usług zdrowotnych u prywatnych dostawców usług zdrowotnych, którzy nie są partnerami HZZO poprzez płatność bezpośrednią lub dodatkowe ubezpieczenie, które pokrywa opłatę.
Warto podkreślić, że wszyscy mieszkańcy Chorwacji są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia za pośrednictwem HZZO, nawet jeśli zdecydują się nie korzystać z niego lub jeśli wybiorą prywatne ubezpieczenie. Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie różnią się w zależności od statusu pobytu, ale mogą ulec zmianie na podstawie uprawnień HZZO.
Trzeba jeszcze mieć świadomość istnienia tzw. dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (Dopunsko). Obejmuje ono wszystkie rodzaje dodatkowych opłat związanych z podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym we wszystkich placówkach opieki zdrowotnej, w tym między innymi: podstawową opiekę zdrowotną, badania specjalistyczne, diagnostykę, badania laboratoryjne, fizykoterapię, usługi medycyny dentystycznej, leczenie szpitalne i przyjmowanie leków na receptę. Zasadniczo służy jako środek płatności za współpłacenie.
Opieka medyczna w Chorwacji: osoby zwolnione z opłat
Od chorwackich obywateli wymaga się udziału w wydatkach na opiekę zdrowotną, z wyjątkiem niektórych grup ubezpieczonych, należą do nich:
-
dzieci poniżej 18 roku życia,
-
dzieci osób pozostających na utrzymaniu, które nie są zdolne do samodzielnego życia i pracy,
-
osoby zamieszkałe w Chorwacji niezdolne do samodzielnego życia,
-
członkowie rodziny zmarłych lub zaginionych członków chorwackich sił zbrojnych oraz niepełnosprawni członkowie chorwackich sił zbrojnych.
Opieka medyczna w Chorwacji: jak działa ten system w praktyce
W Chorwacji każdy, kto chce korzystać z państwowej opieki musi mieć lekarza ogólnego. Co prawda nie jest to wymuszone prawem, ale praktyka jest taka, że to on jest twoim pierwszym krokiem w trakcie leczenia. To od niego zależy czy skieruje cię dalej, zleci badania, itp.
Chcąc mieć bezpłatny dostęp do usług szpitalnych, diagnostycznych i poliklinik, wymagane jest skierowanie od lekarza ogólnego.
Opieka medyczna w Chorwacji: lekarze anglojęzyczni
Najprościej zapytać miejscowych o lekarza anglojęzycznego – swojego gospodarza, pracodawcę czy przez grupy w social mediach gromadzące Polonię w Chorwacji.
Opieka medyczna w Chorwacji: EKUZ
W przypadku nieprzewidzianej choroby, obrażeń lub wypadku EKUZ zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej, której nie można odłożyć do czasu planowanego powrotu posiadacza do kraju ojczystego. Koszty pokrywa krajowy dostawca opieki zdrowotnej w kraju stałego pobytu posiadacza, a posiadacz jest zobowiązany do pokrycia jedynie opłat za uczestnictwo w Chorwacji, jeżeli są one obowiązkowe również dla chorwackich ubezpieczycieli.
Opieka medyczna w Chorwacji: sytuacje awaryjne
Wybierz numer 112, aby uzyskać pomoc w każdej sytuacji w Chorwacji, niezależnie od tego, czy potrzebujesz karetki pogotowia, policji czy straży pożarnej.
Inne numery alarmowe dla określonych służb: 194 – karetka pogotowia