Niemcy, jako największa gospodarka w Europie są kluczowym członkiem organizacji gospodarczych, politycznych i obronnych kontynentu. W ostatnich latach jej dobra kondycja opierała się na zwiększonym popycie wewnętrznym, a także na pozytywnych wynikach społecznych i eksportowych. Eksport skorzystał z dużego, produktywnego i innowacyjnego sektora produkcyjnego, który umocnił swoją pozycję w sektorach o długiej przewadze komparatywnej, w szczególności w samochodach, produktach chemicznych i obrabiarkach. Ostatnio jednak coraz częściej słyszymy i czytamy o kryzysie. Jest coś na rzeczy czy to tylko i wyłącznie chwilowe problemy rozdmuchane przez media?
Niemiecka gospodarka: kilka faktów o naszych sąsiedzie
Nazwa: Niemcy, Republika Federalna Niemiec (RFN) /niem. Deutschland, Bundesrepublik Deutschland (BRD)
Język urzędowy: niemiecki
Stolica: Berlin
Ustrój polityczny: republika
Typ państwa: federacja
Waluta: euro
Bank centralny: Deutsche Bundesbank
Organizacje gospodarcze: UE, OECD, WTO
PKB 2018: całkowite 4374 mld USD i 52 801 USD na osobę
Gospodarka Niemiec jest wysoce rozwiniętą społeczną gospodarką rynkową. Ma największą gospodarkę krajową w Europie, czwartą pod względem nominalnego PKB na świecie i piątą pod względem PKB (PPP).
Według danych MFW w 2017 roku kraj ten stanowił 28% gospodarki strefy euro. Niemcy są członkiem założycielem Unii Europejskiej (UE) i strefy euro.
Niemcy są bogate w drewno, węgiel brunatny, potaż i sól. Niektóre niewielkie źródła gazu ziemnego są eksploatowane w kraju związkowym Dolna Saksonia. Energia pochodzi głównie z paliw kopalnych (50%), a następnie z energii jądrowej, gazu, wiatru, biomasy (drewno i biopaliwa), wody i słońca. Warto podkreślić, że Niemcy są pierwszym dużym uprzemysłowionym krajem, który zaangażował się w transformację energii odnawialnej o nazwie Energiewende. To także wiodący producent turbin wiatrowych na świecie. Odnawialne źródła energii wytwarzają obecnie ponad 27% energii elektrycznej zużywanej tutaj.
99% wszystkich niemieckich firm należy do niemieckiego „Mittelstand”, małych i średnich przedsiębiorstw, które w większości są własnością rodziny.
Sektor usług stanowi około 70% całkowitego PKB, przemysł 29,1%, a rolnictwo 0,9%. Eksport stanowi 41% produkcji krajowej.
10 największych towarów eksportowych to:
-
pojazdy,
-
maszyny,
-
towary chemiczne,
-
produkty elektroniczne,
-
sprzęt elektryczny,
-
farmaceutyki,
-
sprzęt transportowy,
-
metale podstawowe,
-
produkty spożywcze,
-
guma i tworzywa sztuczne.
Niemiecka gospodarka: Index of Economic Freedom 2019
Heritage Foundation podaje, że wynik w zakresie wolności gospodarczej w Niemczech wynosi 73,5, co czyni gospodarkę 24 najbardziej swobodną w rankingu na 2019 roku. Ogólny wynik spadł o 0,7 punktu, przy czym spadek wolności monetarnej i wolności biznesu przewyższa wzrost uczciwości rządu. Niemcy zajmują 14 miejsce wśród 44 krajów w regionie Europy, a ich ogólny wynik jest wyższy od średnich regionalnych i światowych.
-
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej i swoboda inwestycji pozostają w Niemczech na ogół silne.
-
Długoterminową konkurencyjność i rozwój przedsiębiorczości wspiera otwartość na globalny handel, dobrze chronione prawa własności i solidne otoczenie regulacyjne.
-
Obecna koalicja polityczna sugeruje, że można spodziewać się lekkiego rozluźnienia polityki fiskalnej poprzez zwiększenie inwestycji publicznych w infrastrukturę i technologie cyfrowe, większe wydatki na opiekę nad dziećmi oraz wprowadzenie niższej stawki podatku dochodowego.
-
Wydatki rządowe na dotacje osiągnęły rekordowy poziom.
Dane Index of Economic Freedom 2019 podają także:
-
Łączna wartość eksportu i importu wynosi 86,9 % PKB.
-
Średnia zastosowana stawka taryfowa wynosi 2,0 %.
-
Niemcy wdrażają szereg nietaryfowych barier handlowych kierowanych przez UE, w tym przepisy techniczne i specyficzne dla produktu, dotacje i kwoty.
-
Długoterminowa konkurencyjność i inwestycje są wspierane przez otwartość na światowy handel.
-
Dobrze funkcjonujący i nowoczesny sektor finansowy oferuje pełen zakres usług.
Niemiecka gospodarka: wyzwania
Pomimo dobrobytu gospodarczego największym zagrożeniem dla niemieckiego rozwoju gospodarczego w przyszłości jest malejący wskaźnik narodzin narodu, który należy do najniższych na świecie.
Niemiecka gospodarka: słaba faza czy potężny kryzys?
Nie tylko Reuters, ale wszystkie międzynarodowe media, agencje prasowe i Internet zaczął rozpisywać się o tym, że niemiecka gospodarka przeżywa kryzys.
Tymczasem Niemcy sygnalizują, że jest to mało możliwe, po prostu przechodzą tymczasową słabą fazę.
14 października br. minister gospodarki powiedział: „jest mało prawdopodobne, aby niemiecka gospodarka wpadła w przedłużającą się recesję, mimo że słabnie w słabym cyklu wzrostu” (cytat za Reuters). Dodał także, iż „zorientowany na eksport niemiecki przemysł boryka się ze słabym światowym handlem, stagnacją globalnej produkcji i spadkiem popytu na samochody”.
Eksport osłabia niepewność związaną z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także konfliktami handlowymi. recesja techniczna nastąpi po dziewięciu kolejnych latach wzrostu, napędzanego boomem eksportowym głównie do Chin, a ostatnio cyklem napędzanym konsumpcją wspieranym przez niskie stopy procentowe w strefie euro.
*Przytoczone cytaty pochodzą ze strony agencji Reuters